Türkiye de diş estetiği; Gülüş Tasarımı, Estetik Diş Tedavisi

Gülüş tasarımı türkiye, sosyal çevrede önemli bir iletişim aracıdır. İzmir gülüş estetiği kliniği iyi bir gülümseme hem insanların size güvenini artırır hem de sizin kendinize güveninizi artırır. Gülüş tasarımı, Diş hekimliğinde kişinin yüzüne uygun estetik ve ideal olan gülüşünü verebilmektir. 

Sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır. Diş yapısı, birbirleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyumlu olarak dizilmiştir. 

Güzel bir gülüşün temel elemanları dişlerdir ve dolayısıyla diş şekilleri ve anatomik özellikleri hakkında kapsamlı olarak bilgi sahibi olmak gerekir. İyi tasarlanmış bir gülüşün nasıl olması gerektiği hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için, yüz hatlarının iç ve dış kenarları incelenmelidir. Bu duruma kişinin altın oranlarını belirleme denilir.

Elde edilen veriler değerlendirilir ve tedavi seçenekleri sunulur. Değişik tedavi seçenekleri ve aşamaları, ücret bilgileri verilir. Hastayla beraber ağız modeli ve fotoğrafları değerlendirilir. Hastanın beklentileri doğrultusunda olabilecek son hali görüşülür. Son durum değerlendirmesine göre görüntüleri bilgisayar ekranında gösterilebilir.

Gülüş Estetiği Planı Bu aşamada hastayla beraber en uygun tedavi planı belirlenir. Diş hekimi hastasına en uygun tedavi planını sunar. Son olarak diş hekimi hastasıyla son durumun tedavi ve estetik düzenleme sonucu nasıl olması gerektiğini anlatır.

Estetik Gülüş tasarımı, olabilmesi için bazı faktörler göz önüne alınarak dişlerin formu belirlenmektedir. Bu faktörler; Yüz hatları, dişin yapısı, rengi, dudaklar, kişinin cinsiyeti, yaşı, gülüş ifadesindeki simetri yani altın oranı dır. Gülüş tasarımıyla her açıdan çok daha sağlıklı, pırıl pırıl dişlere kavuşmanız mümkün. 

Diş beyazlatmadan, görünmeyen diş teline kadar estetik amaçlı birçok yenilik gülüş tasarımını kapsar. Çekici Estetik Gülüş, Entellektüel Gülüş, Sportif Gülüş olarak gruplandıralabilir. 

Gülüş Tasarımı Süreçleri (Konsultasyon) İlk randevu tanışma ve konuşma seansıdır. Bu randevude hasta rahat ve sakin bir ortama alınarak, problemleri, ihtiyaçları, beklentileri dinlenir. 

Hastanın beklentileri önemlidir çünkü gerçek üstü beklentiler hastayı düş kırıklığına uğratır. 

Bu seansta hastanın psikolojik durumu ve karakter tahlili yapılır. Hasta özellikle konuşturularak diş-çene-yüz ilişkileri değerlendirilir. 

Bu randevuda ağız içi, dışı ve yüz fotoğrafları alınır. Rahat konumdayken dudak kapanış ve gülümseme fotoğrafları çekilir. 
Ayrıca alt-üst çene modelleri elde edilir. Dişlerinin renk kaydı alınır. Hastanın tüm dişlerinin ve çene yapısını görebilmek için panaromik röntgen alınır.

Estetik Gülüş Tasarımı İzmir

Gingivoplasti işlemi Latinceden gelen bir kelime ve Gingivo diş eti demektir, plasti şekillendirme anlamına gelir. Gingivoplasti Diş eti Şekillendirmedir. Yani diş etindeki estetik uygulamalar anlamına geliyor. Pembe Estetik de diyebiliriz. Pembe estetik bölgesel olarak yapılabilir. 

Örneğin bir diş diğer dişten biraz daha uzun ise, kişi güldüğünde diş etleri görünüyorsa diş etleri dişlere oranla daha büyükse uygulanabilir. Özellikle ön dişlerde bu durum olur. 

Tek diş veya bütün olarakta yapılabilir. Bazı kişilerde gülüşünde diş etlerinin görünmesi durumunda pembe estetik uygulanabilir. Pembe estetik işlemi 15-20 dakika gibi kısa sürer ve hemen sonuç verdiği için kişi günlük hayatına hemen geri döner.

Gingivektomi (Pembe Estetik) Gingivektomi yöntemi, halk arasında pembe estetik olarak bilinir. Diş hekimleri arasındaki yöntemi terimi ise diş etlerinin kesilmesi veya diş etine şekil verilmesi anlamına gelir. Bazı kişiler güldüğünde diş etleri çok görünür bu kişilerin dişleri ise küçük küçük olabilir. 

Böyle vakalarda diş etine ölçüm yapılarak diş etinin ve kişinin sağlığını etkilemeden diş etleri seviyesi yukarı doğru çekilebilir. Bu yöntem sayesinde kişinin dişleri daha uzun olacak, diş etleri daha az görünecektir hemde estetik gülüşe sahip olacaktır.

Estetik Gülüş tasarımı, herkese aynı şekilde uygulanmaz. Kişinin yüzü ve ağız yapısına göre değişiklik gösterir. Kişinin kendi dişleri ve yüz tipine göre, dudağın yapısına göre, yüzün oranlarına göre yakışan diş tipleri ve diş sıralanışları vardır. 

Örneğin yuvarlak bir yüz tipine sahip olan bir kişiye yuvarlak kenarlı diş yapılmamalı aksine daha köşeli olabilir. Yüz ifadesinde daha agresif bir yüz tipi var ise bu durumda ifadeyi estetik diş ile yumuşatma imkanı olabiliyor.

Estetik gülüş tasarımı, diş beyazlatma yada lamine diş dediğimiz gibi bazı restorasyon işlemlerinin bir araya gelmesi ile sağlanmaktadır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile estetik diş hekimliğinde bilgisayar desteği ile tasarlanan dişler ile daha doğal, sağlıklı ve estetik görünüm elde edilebiliyor. Bilgisayar destekli diş tasarımlarında kişiye ve ihtiyaçlarına göre farklı seçenekler sunulmaktadır. 

Estetik gülüşü belirleyen bazı faktörler vardır. Bunlar, dişlerimizin rengi, dişlerin gülümserken ne kadar göründüğü, diş etlerinin görünüp görünmediği, dişlerin birbirleriyle olan uyumu (dişlerin önde, arkada, kısa veya uzun olması gibi) tüm bu faktörler estetik gülüş tasarımı için önemli unsurlardır. 

Dudakların da estetik gülüşte büyük önemi vardır. Yapılacak gülüş tasarımının dudaklarla uyum içerisinde olması tercih edilir.

Gülüş Estetiği İzmir, Gülüş Tasarımı İzmir

Estetik Diş ve Estetik gülüş sahibi olmak isteyen kişiler estetik diş hekimliğin de bir kaç tedavi branşının bir araya gelmesi ile estetik diş tedavilerini tercih ediyor. Normalde insanlar diş hekimlerine, diş çektirmek, diş dolgusu, diş ağrıları, diş eksiklikleri veya kanal tedavisi gibi durumlarda başvururlardı. 

Günümüzde insanlar artık sadece diş tedavileri için değil, gülüşünden memnun olmadıkları zamanlarda da gülüş tasarımı yaptırmak için diş hekimlerine başvurmaktadır. Estetik bir gülüşte dudaklar iki yana simetrik açılmalıdır. Özellikle üst dudak diş ve diş etinin birleştiği sınıra kadar açılmalı ve estetik gülüşte ağız açık olmalı kesinlikle, Alt dişler çok fazla görünmemelidir. 

Alt dişlerin fazla görünmesi yaşlılık belirtisi vermektedir. İdeal gülüş üst dişlerin göründüğü güzel, sıralı, düzgün ve kişinin karakteri yüzü ile uyumlu, ten rengiyle diş renginin uyumlu olduğu bir gülüş olmalıdır. Kişiler, diş etlerinin çok görünmesi ve bu durumdan oldukça rahatsız olunması, dişlerdeki çatlak veya kırıklarının olması, diş renginin sararmış olması, eksik dişlerinin olması gibi durumlarda bonding, diş beyazlatma, porselen lamine diş kaplama, implant, zirkonyum diş kaplama gibi tedavilerin bir veya bir kaçının uygulanması ile estetik diş ve sağlıklı bir ağıza sahip olabilirler.