Zirkonyum Diş fiyatları, Zirkonyum kaplama fiyatları

Türkiye'de zirkonyum kaplama fiyatları konusunda bilgi veren sitemizde; 2021 yılı zirkonyum kaplama fiyatları ile ilgili porselen diş kaplama fiyatından daha yüksek ve neredeyse iki katı fark oluşmaktadır. Zirkonyum kaplamalar fiyat açısından farklılık göstermektedir. Bu hastadan hastaya göre değişiklik gösterse de hekime ve hekimin tecrübesine göre de farklılık gösterir. 

Zirkonyum porselen kaplama 2020 fiyatları aşağıda olup ilk muayene de bu konuda diş hekiminden ayrıntılı bilgi almak mümkündür. Ancak özellikle zirkonyum diş kaplamalar bu fiyatın karşılığını fazlası ile veren malzemelerdir. Daha uzun kullanım süresi Sorunsuz diş etleri Biyolojik uyum 

Doğal diş rengi ile uyumluluk Isı iletkenliği Kırılma dirençleri Yüzey parlaklığı Korozyona uğramamaları Zirkonyum diş kaplamaların estetik amaçlar ile kullanımını arttırmış ve zamanla alına yüksek performans nedeni ile arka dişler için de uygulanabilir olmuştur. 

Artık herkes zirkonyum diş kaplama özelliklerini anlamaya başladı ve fiyatı daha yüksek olsa bile ileride dişeti sorunları yaşamamak için biz hekimlerden zirkonyum diş istemektedir. 

Türk Diş hekimleri Birliği tarafından belirlenen Fiyatlar: 
ZİRKONYUM KAPLAMA FİYATLARI 2020 KDV HARİÇ TL 2021 KDV DAHİL(%8) TL 
Veneer Zirkonyum Kaplama (Metal ücreti hariç) 551,85 510,00 
Veneer Kuron (Akrilik) 489,81 575,00 
İmplant Üstü Veneer Zirkonyum Kaplama (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç) 1.515,74 1.605,00 
Laminate Veneer (Akrilik) 632,41 675,00 
Laminate Veneer (Seramik) 1.069,44 1.155,00 
Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz) 1.023,15 1.105,00 
Adeziv Köprü (Maryland vb. gibi) 365,74 395,00 
Düşmüş Kuron ve Köprü Simantasyonu (Her Sabit Üye İçin) 60,19 65,00 
Kuron Köprü Tamiri * (Her Üye İçin) 254,63 275,00 
* Kıymetli metal ücreti hariç. ** Kıymetli metal ve zirkonyum ücreti hariç. 

Zirkonyum Kaplanmanın Dezavantajı Var Mıdır? 
Uzun dişsiz aralıklar arka bölgelerde kırılma ihtimali artacağından tavsiye edilmez. 

Zirkonyum Kaplama Diş Eti Hastalığı Olan Kişilerde Uygulanabilir Mi?
Kişinin öncelikli olarak diş eti hastalığı iyileştirilir. Kişinin diş eti hastalığı tedavi edildikten sonra zirkonyum dişler yapılabilir. Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. 

Bunun sonucunda yandaki dişlerde diş eti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre bu boşluk implant yada köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabilir.

İşlem Sırasında Ağrı Hissedilir Mi? Kesme işlemleri lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Sonrasında ise diş renginde geçici bir kaplama uygulanarak, sıcak ve soğuk hassasiyetinin önüne geçilir. Kişilerin pek azında hafif bir sızlama görülür. Genel olarak ise bir problem yaşanmadan süreç tamamlanır. 

Zirkonyum Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer? 
Zirkonyum porselen kaplamalar tedaviye başladığı andan itibaren maksimum 7 gün içinde tamamlanıp takılır. Bunun yanı sıra estetik olarak gülüş estetiği tasarımı istenmesi durumunda bu da yapılarak son derece estetik ve sağlıklı kaplama dişlere hasta kavuşmuş olur. 

Zirkonyum Dişin Avantajları Nelerdir? 
Sahip olduğu ışık geçirgenliği özelliği ile tıpkı normal dişlerde olduğu gibi doğal bir görüntü yakalanır. Sağlıklı dişlerin minesi ışığı tamamen geçirir. Klasik porselen kaplamanın alt yapısı olan metal, dişlerde opak bir görüntü yaratır. Bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebebiyet verir. Zirkonyum kaplama ile bunun önüne geçilir. 

Zirkonyum Kaplamaların Bakımı Nasıl Yapılır? 
Dişler, normal dişleri fırçalar gibi fırçalanır. 6 ayda bir yapılan düzenli hekim kontrolleri ile zaten oluşabilecek problemler öngörülüp bu problemler için tedbir alınır. 

Zirkonyumlu Dişler Ne Kadar Süre ile Kullanılabilir? 
Kontroller düzenli olarak yaptırıldığında çok uzun yıllar kullanılabilir. Şu kadar süre ile kullanılabilir diye bir süresi yoktur. Dişler canlı dokulardır ve zamanla aşınmalar ile diş yapısında değişiklikler gözlemlenir. Zirkonyum kaplama yapılan dişlerde değişiklikler olmaz. 

Zirkonyum Değiştirilmek İstenildiğinde Dişe Zarar Verir Mi? 
Zirkonyum kaplamalar kesilerek çıkarıldığı için herhangi bir rahatsızlık duyulmaz. Dişlerde doku kayıplarına sebebiyet vermez. 

Zirkonyumlu Kaplamalar Nasıl Uygulanır? 
Diş, metal destekli kaplamada olduğu gibi küçültülür. Diş eti sağlıklı duruma geldiğinde, özel ölçülerle ve ağza uygun kaşıklarla hassas bir şekilde ölçü alınır. Laboratuvar ortamında, dişe en uygun renkte zirkonyumun alt yapısı ve üzerine de porselen üst yapısı işlenerek klinik ortamda dişe uyumu sağlanır. Son aşamasında ise özel yapıştırıcılar ile dişe tamamen adaptasyon edilmesi sağlanır. Kişi kendi doğal dişinden ayırt etmeden kullanabilir. 

Ne Kadar Süre Sonunda Tedavi Sonuçlanır? 
Bu uygulama, diş etleri sorunsuz olan kişilerde 1 haftada tamamlanmaktadır. Kişinin beğenisine göre ya da hekim ile hastanın memnuniyetleri görülene kadar birkaç prova ile devam ettirilebilir. 

Zirkonyumun Uygulamasını Kimler Yaptırabilir? 
Zirkonyum kaplama, daimi dişlerin sürmesini takiben, her yaşta yapılabilir. Ancak 18-20 yaşına kadar gelişim döneminde olunması ve çenenin büyümesi neticesinde aralanmalar gözlemleneceği için önerilmez. 

Zirkonyumun Estetik Açıdan Sağladığı Avantajlar
Dişlerde estetik insanın kendine güveni açısından oldukça önemlidir. Estetik açıdan bu alaşımın sağladığı en büyük avantaj, ışık geçirmesidir. Bu özellik alaşım ile yapılan dişlerin tıpkı normal dişlerde olduğu gibi doğal bir görünüm yakalamasını sağlar. Sağlıklı dişlerde diş mineleri ışığı tamamen geçirir. Bu alaşım kullanılarak yapılan dişler için de aynı durumdan söz etmek mümkün olur.